INSTYTUT MATEMATYKI

Uniwersytet w Siedlcach

Dzieci odwiedzające wystwę z liczydłami

Czy wiesz jak dawniej liczono w Chinach albo w Japonii ? Jakich przyrządów używano? Pokażemy Ci, jak należy liczyć na abakusie, czyli takim „kalkulatorze”. A wiesz, że obliczenia wykonywane na tym liczydle mogą być szybsze niż wykonane za pomocą komputera ? Na naszej wystawie dowiesz się o tajemniczej sztuce obliczania na Dalekim Wschodzie, u Majów i Azteków. A może chciałbyś spróbować obliczeń?

Jeśli Cię to interesuje, może jesteś ciekawy, przyjdź i zobacz unikatową wystawę pt.: "Sztuka liczenia. Wystawa liczydeł z różnych epok i kultur" przygotowaną przez Akademię Sorobanu przy współpracy z Instytutem Matematyki Uniwersytetu w Siedlcach.

Prezentujemy bogatą kolekcję przyrządów rachunkowych z różnych kontynentów. Wystawa to nie tylko okazja do poznania historii liczenia, ale również do podziwiania kunsztu i precyzji wykonania tych urządzeń.

Na wystawie zobaczycie m.in.:

  • najdłuższe liczydło typu japońskiego w Polsce,
  • liczydła z Chin, Japonii i Europy,
  • liczydła rosyjskie, zwane "scioty",
  • liczydła Inków oraz Majów,
  • liczydła mechaniczne z XIX i XX wieku,
  • i wiele innych!

Wystawa jest skierowana do osób w każdym wieku i jak do tej pory cieszy się ogromną popularnością.

Odwiedziło ją już ponad 200 uczniów z różnych szkół oraz dzieci z przedszkoli. Wystawę oglądali, m.in., siedleccy uczniowie z SP2, SP3, SP4, SP5, SP7, a także przedszkolaki z Przedszkola Mali Giganci z Siedlec. Zajęcia prowadzą mgr Karol Sieńkowski - Akademia Sorobanu, oraz pracownicy Instytutu Matematyki: dr Agnieszka Siłuszyk, dr Marek Siłuszyk, dr hab. Agnieszka Gil-Swiderska, prof. uczelni, dr hab. Renata Modzelewska-Łagodzin prof. uczelni.

Organizator: Akademia Sorobanu oraz Instytut Matematyki UwS,

Koordynator: dr hab. Renata Modzelewska-Łagodzin prof. uczelni,

Gdzie: Instytut Matematyki ul. 3 Maja 54, sala 304 (3 piętro),

Czas: około 30 minut,

Dla kogo: od 6 do 106 lat,

Kiedy: poniedziałek - piątek, w godz. 10:00 – 14:00.

W okresie wakacji tj. lipiec- sierpień wstęp na wystawę jest ograniczony, w związku z sezonem urlopowym. Zapraszamy wszystkich chętnych już od 1 września 2024. Naprawdę warto, unikatowe eksponaty, przypominamy jest to wystawa czasowa.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Link do formularza zgłoszeniowego.

ZAPRASZAMY!!!

 

FOTOGALERIA

Foto: Paweł Balcerzak
Tekst: Marek Siłuszyk