Czy wiesz jak dawniej liczono w Chinach albo w Japonii ? Jakich przyrządów używano? Pokażemy Ci, jak należy liczyć na abakusie, czyli takim „kalkulatorze”. A wiesz, że obliczenia wykonywane na tym liczydle mogą być szybsze niż wykonane za pomocą komputera ? Na naszej wystawie dowiesz się o tajemniczej sztuce obliczania na Dalekim Wschodzie, u Majów i Azteków. A może chciałbyś spróbować obliczeń?
Jeśli Cię to interesuje, może jesteś ciekawy, przyjdź i zobacz unikatową wystawę pt.: "Sztuka liczenia. Wystawa liczydeł z różnych epok i kultur" przygotowaną przez Akademię Sorobanu przy współpracy z Instytutem Matematyki Uniwersytetu w Siedlcach.
Prezentujemy bogatą kolekcję przyrządów rachunkowych z różnych kontynentów. Wystawa to nie tylko okazja do poznania historii liczenia, ale również do podziwiania kunsztu i precyzji wykonania tych urządzeń.
Na wystawie zobaczycie m.in.:
- najdłuższe liczydło typu japońskiego w Polsce,
- liczydła z Chin, Japonii i Europy,
- liczydła rosyjskie, zwane "scioty",
- liczydła Inków oraz Majów,
- liczydła mechaniczne z XIX i XX wieku,
- i wiele innych!
Wystawa jest skierowana do osób w każdym wieku i jak do tej pory cieszy się ogromną popularnością.
Odwiedziło ją już ponad 200 uczniów z różnych szkół oraz dzieci z przedszkoli. Wystawę oglądali, m.in., siedleccy uczniowie z SP2, SP3, SP4, SP5, SP7, a także przedszkolaki z Przedszkola Mali Giganci z Siedlec. Zajęcia prowadzą mgr Karol Sieńkowski - Akademia Sorobanu, oraz pracownicy Instytutu Matematyki: dr Agnieszka Siłuszyk, dr Marek Siłuszyk, dr hab. Agnieszka Gil-Swiderska, prof. uczelni, dr hab. Renata Modzelewska-Łagodzin prof. uczelni.
Organizator: Akademia Sorobanu oraz Instytut Matematyki UwS,
Koordynator: dr hab. Renata Modzelewska-Łagodzin prof. uczelni,
Gdzie: Instytut Matematyki ul. 3 Maja 54, sala 304 (3 piętro),
Czas: około 30 minut,
Dla kogo: od 6 do 106 lat,
Kiedy: poniedziałek - piątek, w godz. 10:00 – 14:00.
W okresie wakacji tj. lipiec- sierpień wstęp na wystawę jest ograniczony, w związku z sezonem urlopowym. Zapraszamy wszystkich chętnych już od 1 września 2024. Naprawdę warto, unikatowe eksponaty, przypominamy jest to wystawa czasowa.
Konieczna jest wcześniejsza rejestracja.
Link do formularza zgłoszeniowego.
ZAPRASZAMY!!!
FOTOGALERIA