INSTYTUT MATEMATYKI

Uniwersytet w Siedlcach

zdjęcie z dnia liczby Pi

14.03 obchodziliśmy światowy dzień liczby Pi. Pomysł obchodzenia dnia liczby Pi, którą w przybliżeniu wyrażamy jako 3,14. związany jest z zapisem daty w notacji amerykańskiej.
Koło Naukowe studentów matematyki "Graf" wraz z Panią dr Agnieszką Siłuszyk przygotowało w tym dniu zabawę "Koło fortuny", w której uczestniczyli studenci, jak również pracownicy dydaktyczni i administracyjni naszego Wydziału. Podczas gry należało odgadnąć sentencje, powiedzenia lub przysłowia, z ukrytymi literami Pi, np. "Pikantne pierogi z pietruszką i pikantnym pieprzem", "Pi razy drzwi", "Zbiór drzew to przepiękny las" i wiele innych przygotowanych przez studentów: Wojciecha Żółtowskiego, Darię Rosę, Filipa Świnarskiego, Szymona Szykucia oraz  Izabelę Wojtaś.

Do gry przystępował cały zespół lub pojedyncze osoby. Na przygotowanym na tę okazję, kole umieszczone były cyfry, za którymi kryły się pytania i zadania o różnym poziomie trudności, tj. łatwy, średni, zaawansowany oraz "piekło dla mózgu". W jednym z zadań należało ułożyć naprędce krótką rymowankę z liczbą Pi: "Zadanie z liczbą Pi, po nocach mi się śni" (E.Pokrywczyńska).

Z kolei w godzinach popołudniowych, tj. 3.14 -- 7.00 (pm) w Instytucie Matematyki miało miejsce "Wielkie granie". W sali 326 zebrali się miłośnicy gier, m.in., Kości, Uno, Rummikub, Szachy, Azul (można było przynieść swoją własną grę), którzy ćwiczyli umiejętności logiczne, pamięciowe, rachunkowe, a przede wszystkim strategiczne. Co najważniejsze wszyscy uczestnicy znakomicie się bawili.

Zostaliśmy również zaproszeni do wzięcia udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Liczby Pi do naszej zaprzyjaźnionej szkoły, LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Tam dr hab. Agnieszka Gil-Świderska, prof. uczelni, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor dr Ewy Dmowskiej oraz Nauczycieli Matematyki wraz z Uczniami zastanawiała się nad uniwersalnością i powszechnością matematyki.

Wszystkim, którzy w Dniu liczby Pi, wzięli udział w spotkaniach i zabawach: "Koło fortuny z Dniem liczby Pi", "Matematyka w pogodzie kosmicznej" oraz w "Wielkiej grze", bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejny dzień liczby Pi już za rok, a może wcześniej na Dzień Fibonacciego (23 listopada) lub Dzień liczby e (7 lutego).

Do zobaczenia !!!

FOTOGALERIA

Tekst: Agnieszka Siłuszyk
Foto: Piotr Uziak