VI Konkurs Matematyczny „Żyrafka” odbył się 19 maja 2023 r. na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych w Instytucie Matematyki.
W tegorocznej edycji udział wzieło 32 przedszkola. Miejscowości z których przyjechały dzieci to: Siedlce, Marki, Cegłów, Koszewnica, Międzyrzec Podlaski, Pruszyn Pieńki, Perlejewo, Łosice, Cegłów, Mokobody oraz Gołąbek. W ramach konkursu przedszkolaki rozwiązywały 10 zadań o różnym stopniu trudności. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami.
25 maja 2023 r. odbyło się spotkanie podsumowujące, na które przybyli Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk prof. uczelni; Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych dr hab. Marzena Stańska, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Matematyki dr hab. Agnieszka Gil-Świderska, prof. uczelni oraz Rzecznik prasowy UPH - dr Beata Gałek.
Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany.
Komisja przyznała:
miejsce I - Martyna Kwaśniewska - Niepubliczne Przedszkole Aleksandra,
miejsce II - Lidia Wantusiak - Niepubliczne Przedszkole Aleksandra,
miejsce III - Wiktoria Piłat - Miejskie Przedszkole Nr 13 im. Doroty Gellner.
Komisja wyróżniła również wszystkich pozostałych 82 uczestników konkursu.
Wielkie gratulacje dla zwycięzców!
Podczas konkursu nauczyciele, rodzice i opiekunowie uczestniczyli w ciekawych warsztatach przeprowadzonych przez znanego w środowisku popularyzatora matematyki Pana mgr Karola Sieńkowskiego (reprezentującego Akademię Sorobanu), który zabrał zainteresowanych do Ameryki Południowej przekazując informację o Yupanie, czyli sposobie liczenia Inków. Podczas spotkania padło wiele pytań. Kto wie, może w przedszkolach zostaną wprowadzone nowatorskie metody obliczeń w oparciu o Yupanę, która zamienia liczenie w łatwe gry. Trzymamy kciuki za kreatywnych nauczycieli, zarówno wychowania przedszkolnego, jak i wczesnoszkolnego.
Po wręczeniu dyplomów i nagród organizatorzy również przygotowali dla dzieci dodatkowe atrakcje: przedstawienie przygotowane i przeprowadzone przez studentów pedagogiki. Młodzi Adepci pedagogiki zabrali dzieci w świat zwierząt, gdzie była żyrafa, małpka i zebra. Sztuka zawierała elementy edukacyjne, między innymi obliczenia arytmetyczne, które dzieci wykonywały w lot oraz spotkanie z młodymi Pasjonatami kostki Rubika: Jankiem Łagodzin oraz Maksymilianem Świderskim. Zafascynowane dzieci obserwowały na żywo jak nasi eksperci układają kostkę w kilka sekund. Po spotkaniu wiele dzieci zostało, aby dopytać, jaki i gdzie można się nauczyć układać kostkę. Warsztaty poprowadził dr Marek Siłuszyk.
Zmagania najmłodszych matematyków z Siedlec i okolic patronatem honorowym objęli:
- JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina,
- Polskie Towarzystwo Matematyczne,
- Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.
Skład Komitetu Organizacyjnego Konkursu to:
- dr hab. Anna Klim-Klimaszewska, prof. uczelni - Instytut Pedagogiki,
- dr Marek Siłuszyk - Instytut Matematyki,
- dr hab. Agnieszka Gil-Świderska prof. uczelni - Instytut Matematyki,
- dr hab. Renata Modzelewska-Łagodzin, prof. uczelni, Instytut Matematyki,
- dr Agnieszka Siłuszyk - Instytut Matematyki.
Olbrzymi wkład w organizację wydarzenia spoczywał również na studentkach z kół naukowych Pedagogów Kreatywnych im. Hanny Gumpricht, studentów matematyki „GRAF” oraz studentów informatyki "GENBIT". Bez wspaniałych studentek i studentów po prostu, nie udałoby się zorganizować tego konkursu.
Lista sponsorów:
- Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego,
- ITLSystem Łukasz Dziak - pokaz w Mobilnym Planetarium – Nagroda Główna,
- Agencja Rozwoju Miasta Siedlce,
- MarLABIT,
- Akademia Sorobanu,
- GoDan strefa uśmiechu,
- Kangurek - sala zabaw,
- MARKER,
- Cukiernia Pszczółka ze Skórca,
- Mroczek s.c. Sklep „Żelkowiak”,
- NoveKino Siedlce.
FOTOGALERIA