Dyrektor Instytutu Matematyki

3 marca 2023r w godz. 9:00-14:30 na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbyło się Seminarium Kopernikańske, poświęcone 550 rocznicy urodzin wybitnego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika.

Zgromadzonych gości, w wypełnionej po brzegi Auli 303, przywitali: Dyrektor Instytutu Matematyki, dr hab. Agnieszka Gil-Świderska, prof. uczelni - pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, dr hab. Cezary Sempruch, prof. uczelni oraz
JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, prof. dr hab. Mirosław Minkina.
Wśród witających były również Dyrektor Instytutu Nauk Chemicznych
dr hab. Janina Kopyra, prof. uczelni oraz Wicedyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, dr hab. Dorota Czeszczewik, prof. uczelni.

Następnie dr Marek Siłuszyk, adiunkt Instytutu Matematyki poprowadził spotkanie, w którym udział wzięło ponad 200 uczniów i uczennic ze szkół podstawowych oraz średnich.
Wśród gości byli nauczyciele i uczniowie ze szkół:

• I Liceum w Chmurze w Warszawie,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach,
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach,
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach,
  • Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Ustanowie,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Aleksander w Siedlcach,
  • Zespół Szkół Turystyczno-Gastronomicznych w Mińsku Mazowieckim,
  • Edukacja domowa (SP Benedykta w Sulejówku).

Seminarium składało się z dwóch części: wykładowej i warsztatowej. W bloku wykładowym zostało wygłoszonych 5 mini-wykładów odnoszących się do wielopłaszczyznowej działalności Mikołaja Kopernika.

Część wykładowa przedstawiała się następująco:

• Mikołaj Kopernik - astronom po godzinac -  dr hab. Anna Wawrzaszek, prof. Centrum Badan Kosmicznych PAN, Warszawa,
  • Życie w kosmicznym bezkresie -  dr hab. Marek Żabka, prof. uczelni, Instytut Nauk Biologicznych, WNSiP, UPH, Siedlce,
  • Kopernik a chemia -  dr Barbara Pezler, Instytut Nauk Chemicznych WNSiP, UPH, Siedlce
  • Mikołaj Kopernik-prekursor pieniądza towarowego - dr Agnieszka Siłuszyk, Instytut Matematyki, WNSiP, UPH, Siedlce.
  • Kościół o Koperniku- Kopernik w Kościele - dr Jacek Jaśkowski Duszpasterz Akademicki UPH.

Poszczególne grupy rotacyjnie uczestniczyły w 6 różnych, ciekawych zajęciach warsztatowych:

• Pokaz w mobilnym Planetarium SKY, ITLSystem, film „Dwa Szkiełka” + Stellarium - dr Marek Siłuszyk, Instytut Matematyki,
  • Kopernik z konwalią, czyli rośliny lecznicze w praktyce lekarskiej Kopernika  - dr hab. Jolanta Marciniuk, prof. uczelni, dr hab. Paweł Marciniuk, prof. uczelni, dr Paweł Czerniewicz, Instytut Nauk Biologicznych,
  • Warsztaty chemiczne - dr Barbara Pezler & KNCh" Spectrum" Instytut Nauk Chemicznych,
  • Warsztaty matematyczne - KNSM "GRAF" Instytut Matematyki,
  • Badanie okresu rotacji Słońca - mgr inż. Sławomir Miernicki i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa,
  • Pokazy Fizyczne - mgr Grzegorz Łagodzin i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Królowej Jadwigi.

„Spotkanie z Kopernikiem” zakończyło się około godz. 14:30. Nauczyciele oraz młodzież wyrażali swoje bardzo pozytywne wrażania. Obiecywali, że będą starali się uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Relacja z Seminarium Kopernikańskiego w mediach: TV-Wschód

Foto: Diana Toniyevych