INSTYTUT MATEMATYKI

Uniwersytet w Siedlcach

zdjęcia słońca

W dniu 25 października w godzinach od 11:15 do 13:30 dopisała pogoda i mogliśmy zaobserwować częściowe zaćmienia Słońca. Obserwacje miały miejsce na WNSP, na IV piętrze na tarasie Instytutu Matematyki.

grupa osób obserwująca zaćmienie

Na oglądnie nieba przybyła spora grupa studentów oraz nauczycieli zainteresowanych tym niecodziennym zjawiskiem.

Całe wydarzenie przygotowało i zorganizowało koło naukowe studentów matematyki GRAF, a opiekę ze strony nauczycieli akademickich sprawowali: dr hab. Agnieszka Gil-Świderska, dr Renata Modzelewska-Łagodzin i dr Marek Siłuszyk - opiekun koła.

Do obserwacji został użyty specjalny teleskop z wyposażonym filtrem oraz szybki spawalnicze ochronne, gdyż bezpieczeństwo wzroku jest najważniejsze !!!!

Około godziny 12:30 zaćmienie Słońca osiągnęło swoje maksimum, około 0,56.

Zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią, a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną. Jest kilka rodzajów zaćmień: częściowe, całkowite i obrączkowe. Zaćmienia całkowite są najbardziej widowiskowe, ale niestety są widoczne tylko w dość wąskim pasie, a dalej od niego widzimy już tylko zaćmienie częściowe. Dla danego punktu na Ziemi zaćmienia całkowite są bardzo rzadkie.

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku, a następne będzie dopiero w 2135 roku.

Tekst: dr Marek Siłuszyk