zdjęcie pracowników UPH uczestniczących w konferencji

W dniach 19-22.09.2022 w Krakowie pracownicy naszego Instytutu (dr Renata Modzelewska–Łagodzin, dr Agnieszka Siłuszyk, dr Marek Siłuszyk i dr hab. Agnieszka Gil-Świderska-przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego), przy wsparciu ze strony pracowników Instytutu Informatyki UPH (dr Anny Wawrzyńczak-Szaban i mgr inż. Moniki Berendt-Marchel) oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN zorganizowali międzynarodową konferencję Space Climate Symposium 8.

Sympozjum zgromadziło ponad 90 specjalistów z zakresu klimatu kosmicznego. Celem Space Climate 8 było umożliwienie naukowej debaty nad zrozumieniem przyczyn oraz następstw długookresowych zmian zachodzących w aktywności Słońca.

W szczególności, uczestnicy SC8 zastanawiali się, w jaki sposób zmienna aktywność słoneczna wpływa na przestrzeń kosmiczną w pobliżu naszej planety, jej atmosferę, a nawet klimat, w skali czasowej od kilku miesięcy do nawet kilku tysiącleci. I tu należy podkreślić rolę matematyki oraz analizy danych: bez złożonych modeli matematycznych oraz zaawansowanych metod analizy danych, prezentowane podczas konferencji badania nie byłyby możliwe!

Poruszane podczas SC8 zagadnienia, w krótkich wywiadach udzielonych dr hab. Agnieszce Gil-Świderskiej, przybliżają:

Prof. Kalevi Mursula z University of Oulu (Finlandia), pomysłodawca Space Climate Symposium, dotychczasowy przewodniczący międzynarodowego komitetu naukowego Space Climate Symposium

Prof. Ilya Usoskin z University of Oulu (Finlandia), współtwórca Space Climate Symposium, nowy przewodniczący międzynarodowego komitetu naukowego Space Climate Symposium

Dr. Nat Gopalswamy z NASA Goddard Space Flight Center (USA), światowej klasy specjalista w badaniach między innymi nad koronalnymi wyrzutami materii (ang. Coronal Mass Ejection, CME)

Dr. Lynn Harvey z University of Colorado (USA), specjalistka z zakresu analizy danych oraz modelowania klimatu

Dr. Hisashi Hayakawa z Nagoya University (Japonia) i Rutherford Appleton Laboratory (UK), specjalista z zakresu badań nad pogodą kosmiczną, zwłaszcza w kontekście zdarzeń historycznych

tekst: dr hab. Agnieszka Gil-Świderska, prof. uczelni