Studia I stopnia na kierunku matematyka to studia 3-letnie, a uzyskiwany tytuł - licencjat.

Absolwent posiada umiejętność przedstawiania treści matematycznych i przeprowadzania krótkich dowodów, formułowania problemów w sposób matematyczny, dokonywania złożonych obliczeń, posługiwania się narzędziami informatycznymi przy rozwiązywaniu różnych problemów matematycznych, korzystania z modeli matematycznych niezbędnych w zastosowaniach matematyki.

Studenci mają do wyboru trzy specjalności:

• matematyka finansowa i aktuarialna,
  • matematyka w finansach i ekonomii,
  • statystyczna analiza danych.

Charakterystyka specjalności

Absolwent specjalności matematyka finansowa i aktuarialna oprócz podstawowej wiedzy matematycznej posiada kompetencje stosowania metod stochastycznych w inwestowaniu, obliczania miary ryzyka finansowego, przeprowadzania kalkulacji składek w ubezpieczeniach, sporządzania rachunku zysków i strat, budowania modeli matematycznych mających zastosowanie w finansach, rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu rynków finansowych i działania banków oraz firm ubezpieczeniowych. Jest przygotowany do egzaminu uprawniającego do wykonywania zawodu maklera giełdowego oraz aktuariusza.

Absolwent specjalności matematyka w finansach i ekonomii oprócz podstawowej wiedzy matematycznej i ekonomicznej uzyskuje kompetencje budowania modeli matematycznych mających zastosowanie w naukach ekonomicznych, stosowania zasad rachunkowości, księgowania i sporządzania sprawozdań finansowych, wykorzystywania wiedzy rachunkowej w decyzjach strategicznych i operacyjnych przedsiębiorstw.

Absolwent specjalności statystyczna analiza danych nabędzie wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania dużymi zbiorami danych, ich przetwarzania i prowadzenia wielowymiarowych analiz statystycznych przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Uzyska również praktyczne umiejętności w zakresie formułowania problemów w sposób matematyczny, dokonywania złożonych obliczeń, posługiwania się narzędziami informatycznymi do opracowania i prezentacji danych, budowania modeli eksploracji danych oraz stosowania ich do prognozowania wybranych procesów ekonomicznych, finansowych i społecznych. W trakcie studiów przewidziane są zajęcia z praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy - case study.

Co po studiach?

Absolwenci kierunku matematyka mogą być zatrudniani np.:

• w instytucjach finansowych (m. in. jako doradcy w bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych),
  • w przedsiębiorstwach gospodarczych i handlowych (marketing, badania sondażowe itd.),
  • w biurach rachunkowych, działach ekonomicznych i w księgowości,
  • w instytucjach zajmujących się badaniami opinii społecznej,
  • jako specjaliści od opracowań statystycznych w urzędach, służbie zdrowia i innych instytucjach,
  • jako pracownicy ośrodków badawczych i obliczeniowych.

Zarejestruj się w IRK!

Emilia Guzek

Karolina Gumienniczuk

Natalia Wielogórska

Studia I stopnia na kierunku ANALIZA DANYCH to studia 3-letnie o profilu praktycznym, a uzyskiwany tytuł - licencjat.

Absolwent kierunku ANALIZA DANYCH zdobędzie podstawową wiedzę z zakresu matematyki, statystyki oraz narzędzi informatycznych stosowanych w analizie danych.

Nabędzie umiejętności w zakresie obróbki Big Data: ich przetwarzania, prowadzenia wielowymiarowych analiz statystycznych, w oparciu o metody data mining, sieci neuronowe, prognozowania zjawisk, przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania.

Program studiów obejmuje także pół roku praktyk zawodowych, które pozwalają na poszerzenie wiedzy, umiejętności praktycznych i kompetencji niezbędnych w wykonywaniu pracy zawodowej.

Co po studiach?

Absolwenci kierunku ANALIZA DANYCH mogą być zatrudniani np.:

• we wszelkiego rodzaju firmach branży IT,
  • instytucjach naukowo-badawczych,
  • instutucjach finansowych,
  • instytucjach administracji publicznej i państwowej,
  • w średnich i dużych zakładach produkcyjnych ze wszystkich branż i dziedzin gospodarki,
  • w ośrodkach badania opinii publicznej.

Mogą pracować jako analitycy danych finansowych, czy biznesowych, eksperci ds. eksploracji danych, programiści czy też projektanci baz danych. Ich umiejętności znajdą zastosowanie nawet w polityce, gdzie analizuje się dane sondażowe.
Analitycy danych posiadają nieograniczone możliwości rozwoju kariery zawodowej. Są to obecnie jedni z najbardziej poszukiwanych fachowców na rynku pracy.

Zarejestruj się w IRK!

Rok 2023

DECYZJA Nr 1/2023 z dnia 30 stycznia 2023 roku w sprawie zmian w składzie zespołu do analizy i oceny weryfikacji efektów uczenia się

DECYZJA Nr 2/2023 z dnia 30 października 2023 roku w sprawie zmian w składzie Rady Dyscypliny Instytutu Matematyki