Zdjęcie z konkursu SOROBAN 2024

20 kwietnia 2024 odbył się w Siedlcach finał jubileuszowych X Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie. Zawody zostały zorganizowane przez Uniwersytet w Siedlcach oraz Akademia Sorobanu, również z Siedlec.
W finale spotkało się 50 najlepszych rachmistrzów posługujących się sprawnie sorobanem czyli japońskim liczydłem.

Mistrzostwa swoim patronatem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina; Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik; Soroban foundation of Japan; Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie; Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.

Swoją obecnością zaszczycili nas JM Rektor Uniwersytetu Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina, Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, dr hab. Cezary Sempruch prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Matematyki, dr hab. Agnieszka Gil-Świderska prof. uczelni, oraz goście z Japonii: Kiyomi Numata - prezes Ishido-Shiki, największej japońskiej szkoły sorobanu, oraz Soroban foundation of Japan oraz Haruka Maeda nauczyciel szkoły Ishido-Shiki.

Podczas ceremonii otwarcia mistrzostw, którą poprowadził dr Marek Siłuszyk z Instytutu Matematyki, Kiyomi Numata wręczyła specjalne wyróżnienia dla dzieci, które osiągnęły najwyższe w Polsce umiejętności w obliczeniach na sorobanie i w pamięci potwierdzone certyfikatem Soroban Foundation of Japan.
Wyróżnienia otrzymali Maria Mudant z Siedlec (Akademia Sorobanu) oraz Malwina Powałka z Siedlec (Akademia Sorobanu).
Ponadto Kiyomi Numata wręczyła specjalne podziękowanie Karolowi Sieńkowskiemu z Siedlec (Akademia Sorobanu) który, jak powiedziała, przoduje w popularyzowaniu w Polsce japońskiej sztuki liczenia i jest nauczycielem dzieci z najwyższymi umiejętnościami.

Z okazji dziesiątej jubileuszowej edycji mistrzostw zostały wręczone statuetki dla osób szczególnie zasłużonych dla mistrzostw.
Wyróżnienie otrzymali:

• Marcin Uchman, Burmistrz Miasta Cegłów, w którym odbywało się 8 pierwszych edycji mistrzostw,
  • Magdalena Sujak, Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie, która to szkoła była organizatorem 8 edycji mistrzostw,
  • Karol Sieńkowski, pomysłodawca i współorganizator wszystkich edycji mistrzostw. Karol Sieńkowski, jako członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki odebrał również statuetkę w imieniu Aliny Przychody, prezesa SNM.  Stowarzyszenie patronowało wszystkim 10 edycjom konkursu,
  • Kiyomi Numata - która z ramienia Soroban Foundation of Japan wspiera działania promujące japońską sztukę liczenia w Polsce,
  • Haruka Maeda odebrała statuetkę w imieniu Kenichi Ishido, założyciela Soroban Foundation of Japan.

Kolejne statuetki zostały wręczone sponsorom, bez których uczestnicy nie mogliby otrzymać atrakcyjnych nagród. Sponsorom złożyliśmy wyrazy wdzięczności za wspieranie działań edukacyjnych.
Byli to:

• Aneta Jastrzębska, Prezes cukierni "Pszczółka" ze Skórca, która wspiera działania popularyzacyjne Uniwersytetu w Siedlcach już 14 lat,
  • Marek Paskudzki, Właściciel firmy Kreator, który od 10 lat wspiera organizację mistrzostw,
  • Grzegorz Kędzierski, Prezes Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST Sp. z o.o.
  • Piotr Skoczek, Prezes Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „BRUK-BUD” Sp. z o. o.
  • Łukasz Dziak, Właściciel firmy ITLSystem.

Opiekę i prowadzenie zmagań konkursowych poprowadziły dr hab. Agnieszka Gil-Świderska, prof. uczelni - kategoria Maluch i dr Agnieszka Siłuszyk – kategoria Ekspert Wielkim wsparciem mistrzostw byli studenci z kierunków: IPT, Informatyka oraz Matematyka – członkowie koła naukowego studentów matematyki „GRAF”. Dzieci rozwiązywały 4 rodzaje zadań: dodawanie i odejmowanie na sorobanie (zad. 1), mnożenie i dzielenie na sorobanie lub w pamięci (zad. 2), dodawanie ze słuchu (zad. 3), anzan - dodawanie w pamięci z kart zadań (zad. 4) oraz flash anzan - dodawanie liczb wyświetlanych na ekranie (zad. 5).

W wyniku rywalizacji wyłonionych zostało 8 laureatów w kategorii Maluch i 5 laureatów w kategorii Ekspert.

Dzieci reprezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności obliczeniowych. Napawa to optymizmem na przyszłość i dowodzi, że metoda liczenia na sorobanie jest bardzo skuteczna w nabywaniu umiejętności rachunkowych przez dzieci. Należy dodać, że Soroban Foundation of Japan przyznała 3 specjalne wyróżnienia:

• dla najmłodszego uczestnika mistrzostw statuetkę otrzymał Kacper Wojciechowski,
  • dla uczestników z najwyższą liczbą punktó statuetki otrzymali Kinga Szczawińsk (kategoria Maluch) ii Zofia Mudant (kategoria Ekspert).

To wyjątkowe wydarzenie, bo już kolejny raz gromadzi coraz większą społeczność dzieci i młodzieży z całej Polski, dla których japońskie liczydło soroban stało się czymś więcej, niż tylko przyrządem do rachowania. Forma mistrzostw składa się z 3 etapów (2 stacjonarne i jeden online).

A oto wyniki konkursu:

UCZESTNICY W KATEGORII MALUCH:

miejsce 1 (Mistrz Polski) - Kinga Szczawińska,

miejsce 2 (Wicemistrz Polski) - Zuzanna Grodzicka,

miejsce 3 - Maksymilan Prokopiuk,

UCZESTNICY W KATEGORII EKSPERT:

miejsce 1 (Mistrz Polski) - Zofia Mudant,

miejsce 2 (Wicemistrz Polski) - Maria Mudant,

miejsce 3 - Bartosz Tomzik.

Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom.

Foto: Michał Boratyński
Tekst: Karol Sieńkowski, Akademia Sorobanu, dr Marek Siłuszyk, Instytut Matematyki, Koordynator Mistrzostw