Zdjęcie z otwarcia konkursu

13 maja 2023 r. na Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach, w Instytucie Matematyki odbyły się IX Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie, etap III.

Mistrzostwa odbyły się po raz pierwszy w 2014 roku, z inicjatywy Pana Karola Sieńkowskiego. Organizatorem Mistrzostw był Zespół Szkolny w Cegłowie, który to organizację IX Mistrzostw przekazał UPH.

W IX Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie w etapie I (szkolnym) udział wzieło 173 osoby, do etapu II (wojewódzkiego) zakwalifikowało się 150 osób, a uczestniczyło 115.
Do etapu III przeszło 38 osób.

Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: maluch oraz open.

Etap III to 5 zadań:

• dodawanie i odejmowanie na sorobanie z kartami zadań;
  • mnożenie i dzielenie (kategoria Maluch - w zakresie 100);
  • dodawanie i odejmowanie na sorobanie ze słuchu;
  • zadanie niespodzianka – dodawanie i odejmowanie pamięciowe z kart zadań;
  • Flash Anzan.

Po zakończonych zmaganiach, na czas oczekiwania na wyniki organizatorzy przygotowali niespodziankę - spotkanie z młodymi ludźmi, Jankiem i Maxem, specjalistami w układaniu kostek Rubika.

Studenci z Koła Naukowego Studentów Matematyki GRAF pomogli w sprawdzaniu zadań. Jury wyłoniło zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc pamiątkowe medale. Nagrody wręczała Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki – Pani Alina Przychoda oraz dr hab. Renata Modzelewska-Łagodzin, prof. uczelni z Instytutu Matematyki.

Mistrzostwa objęły patronatem następujące instytucje:

• Soroban Foundation of Japan;
  • Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki;
  • Prezydent Miasta Siedlce - Andrzej Sitnik;
  • Starosta Siedlecki - Karol Tchórzewski.

Sponsorami IX Mistrzostw byli:

• Grupa Kapitałowa BRUK-BUD Piotr Skoczek;
  • Superminds Academy;
  • Pinmania;
  • Fenix - sztuka iluzji;
  • Akademia Sorobanu;
  • Cukiernia Pszczółka – Skórzec.

Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom.

Więcej informacji na stronie konkursu: https://soroban.uph.edu.pl/podsumowanie

Foto: Michał Boratyński i Grzegorz Łagodzin