zdjęcie przedstawiające zaproszonych gości

12 grudnia 2022 r. w auli 303 Instytutu Matematyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych miało miejsce podsumowanie V Turnieju Matematycznego MateMaxus, który odbywał się w gmachu naszej Uczelni w dniach 28 i 29 listopada 2022.

Konkurs został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Starostwa Powiatowego w Siedlcach oraz Prezydenta Miasta Siedlce.
Głównymi organizatorami i pomysłodawcami turnieju są Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach oraz Instytut Matematyki UPH w Siedlcach.
Turniej przeprowadziła komisja konkursowa w składzie Agnieszka Protasiuk (SP4) Karolina Rosiak-Klewek (ZSP3 w zastępstwie za p. Katarzynę Karpiarz) oraz dr Marek Siłuszyk (UPH).

Tegoroczna edycja odbyła się 28 listopada dla klas 4, 5, 6, 7, 8 szkół podstawowych, oraz 29 listopada dla klas 1, 2, 3 i 4 szkół średnich. W Turnieju wzięły udział szkoły: SP 1, SP 3, SP 4, SP 5, SP 7, SP 10, SP 12, SP Aleksander, SP STO, SP Iganie, SP Strzała, SP Żelków, SP Golice oraz szkoły średnie: I LO, IV LO, I KLO i ZSP 3. W turnieju wzięło udział łącznie 234 uczennic i uczniów. Rywalizacja odbywała się w systemie pucharowym. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Dziękujemy nauczycielom przygotowującym uczniów do turnieju oraz wszystkim uczniom za udział w konkursie, samo podjęcie rękawicy oraz rywalizacja jest już zwycięstwem.

Organizatorzy serdecznie dziękują Prezydentowi Miasta Siedlce, Staroście Powiatu Siedleckiego, Dziekanowi Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach, Sieci Kin Helios oraz Kręgielni Factory157, Radzie Rodziców z ZSP3 oraz Radzie Rodziców z SP4 za cenne nagrody rzeczowe oraz wsparcie w organizacji turnieju.

Statuetki, dyplomy, podziękowania oraz nagrody zostały wręczone przez Prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. Zbigniewa Karczmarzyka, prof. uczelni, Dziekana Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezarego Semprucha, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Matematyki dr hab. Agnieszkę Gil-Świderską, prof. uczelni, Zastępcę Prezydenta Miasta Siedlce Roberta Szczepanika, starszego wizytatora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie Agnieszkę Mężyńską, Dyrektora ZSP nr 3 mgr inż. Krzysztofa Grzegorczuka, Dyrektora SP4 mgr Annę Plutę i dr Marka Siłuszyka.

Lista laureatów konkursu.

Uczestnicy podsumowania V Turnieju Matematycznego MateMaxus wzięli udział w bardzo ciekawym spotkaniu z pasjonatami - ekspertami od kostki Rubika.
Janek Łagodzin (12 lat) oraz Maksymilian Świderski (16 lat) pokazywali jak się układa kostki, zostały zaprezentowane między innymi: Pyraminx, 2x2x2, trójka, czwórka, skewb, square, megaminx, mirror, …

Młodzież obserwowała na żywo jak nasi eksperci układają np. trójkę w 10 sekund! Tak, powtarzam, 10 sekund! Bo w takim właśnie czasie Jan Łagodzin układał kostkę. Jan Łagodzin (SP 7) w 2020 został mistrzem Polski w wieku do lat 10 w Speedcubingu, czyli układaniu kostki Rubika na czas. Maksymilian (ZSP 1), jak sam o sobie mówi jest kolekcjonerem różnych kostek. Ma ich w domu ~60. Uczniowie byli zafascynowani chłopakami. Po spotkaniu wielu zostało aby dopytać, co i jak, gdzie się można nauczyć układać kostkę. Warsztaty z „kostki Rubika” poprowadził dr Marek Siłuszyk.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!!!
Przygotowujemy się na kolejną już szóstą edycję w 2023 roku.

Tekst: dr Marek Siłuszyk
Zdjęcia: Piotr Uziak