zdjęcie organizatorów i uczestników olimpiady

W dniu 1 lutego 2021 odbył się II etap XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej. Tegoroczna edycja została przeprowadzona w murach zaprzyjaźnionego z WNSP I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach.

Przedstawicielem naszego Instytutu był dr Marek Siłuszyk – pracujący od 2008 w Komitecie Okręgowym OWT. Pan doktor jest cenionym od wielu lat egzaminatorem OWT, prowadzi również warsztaty z metod optymalizacji przygotowujące uczniów do Olimpiady.

Organizatorem OWT jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT z siedzibą w Warszawie. Podczas Olimpiady byli obecni Janusz Szerszeń przewodniczący Komitetu Okręgowego OWT i prezes RFSNT NOT w Siedlcach, dyrektor TJO FSNT-NOT w Siedlcach Jerzy Oleszczak, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa Andrzej Kopiec, nauczyciele opiekunowie Sławomir Miernicki (I LO Siedlce), Grzegorz Łagodzin (II LO Siedlce) oraz Adam Uliński (ZSP Węgrów). Członkowie Komitetu Okręgowego OWT Pani Dorota Matczuk, mgr inż. Elżbieta Próchenko, mgr inż. Adam Lorens oraz dr Marek Siłuszyk (WNSP, UPH Siedlce).

Celem Olimpiady Wiedzy Technicznej jest:

• stwarzanie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa,
  • budzenie i rozwijanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowania techniką, rozwijanie predyspozycji technicznych ucznia,
  • rozszerzenie zakresu i podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie postaw społecznych uczniów,
  • rozwijanie i kształtowanie umiejętności samokształcenia, potrzebnej do zdobycia przez ucznia wymaganych w określonym zawodzie umiejętności i uzyskania odpowiednich kompetencji,
  • danie nauczycielom możliwości kierowania rozwojem ucznia i wspierania go w podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących wyboru przyszłego zawodu,
  • podnoszenie kompetencji nauczycieli pracujących z młodzieżą szczególnie uzdolnioną,
  • współdziałanie, w procesie kształcenia i wychowania młodzieży, nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z nauczycielami akademickimi z wiodących, krajowych uczelni technicznych.

Szczegółowe informacje na stronie: https://owt.enot.pl/

Do II etapu XLVII edycji OWT zakwalifikowanych zostało tylko 4 uczniów z 3 szkół. Rozgrywki odbyły się w dwóch grupach tematycznych: MB - mechaniczno-budowlanej oraz EE -elektryczno-elektronicznej. Uczniowie zakwalifikowali się do II etapu OWT:

Grupa MB

• Kacper Romaniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach,
  • Aleksandra Oknińska z II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach,

Grupa EE

• Radosław Mróz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie,
  • Karol Słowik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.

Uczniom życzymy sukcesów, aby przeszli do etapu III (centralnego) … a następnie zapraszamy do nas na studia.

zdjęcie organizatorów olimpiady

Foto: Grzegorz Łagodzin