Zdjęcie z uczetnikami festiwalu

W dniach 17 - 19 listopada odbyła się 24. edycja Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.
Misją Festiwalu jest upowszechnianie nauki i stworzenie  możliwości obcowania z nią osobom w każdym wieku.

W ramach  Festiwalu udostępniona była "Wystawa liczydeł z dawnych czasów". Wystawa została przygotowana  w ramach współpracy Akademii Sorobanu i Instytutu Matematyki, UwS.

Na wysatwie prezentujemy bogatą kolekcję przyrządów rachunkowych z różnych kontynentów. Wystawa to nie tylko okazja do poznania historii liczenia, ale również do podziwiania kunsztu i precyzji wykonania tych urządzeń.

Można zobaczyć m.in.:

• najdłuższe liczydło typu japońskiego w Polsce,
  • liczydła z Chin, Japonii i Europy,
  • liczydła rosyjskie, zwane "scioty",
  • liczydła Inków oraz Majów,
  • liczydła mechaniczne z XIX i XX wieku,
  • … i wiele innych!

Kustoszami prezentującymi byli pracownicy Instytutu Matematyki, dr hab. Renata Modzelewska-Łagodzin, prof. uczelni i dr Marek Siłuszyk oraz mgr Karol Sieńkowski reprezentujący Akademię Sorobanu – współorganizator wystawy.